Exkurze Příbram

Exkurze Příbram

08/11/2024
Školní akce


V pondělí, 4.11. 2024 jsme se zúčastnili dvoudenní exkurze, která zahrnovala návštěvu koncentračního tábora v Terezíně, horu Říp, Hornické muzeum v Příbrami a Památník Vojna. Exkurze se zúčastnili žáci třetích ročníků a žáci prvního ročníku nástavbového studia.


Autobus na nás čekal na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích již v 7 hodin ráno. Zaspal pouze jeden náš spolužák, tak jsme se malinko opozdili, ale i přesto jsme do Terezína dorazili včas a všechno proběhlo podle plánu. V 11 hodin nás čekala komentovaná prohlídka koncentračního táboru. Nejdříve jsme zhlédli krátké poučné video, a následně jsme si s paní průvodkyní celý tábor prohlédli. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací ohledně historie a fungování. Tábor byl založen na konci 18. století a dnes je toto místo známe především jako pracovní tábor, ghetto a tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů. Celá prohlídka byla velice zajímavá. Po ukončení prohlídky jsme nasedli do našeho autobusu a vydali se asi 50 kilometrů do obce Rovné, kde nás čekal výstup na horu Říp. Samotný výšlap nebyl moc náročný, cesta nahoru nám zabrala asi půl hodinky a každý, kdo tam byl, to zvládnul. Nahoře se nacházela rotunda a také mnoho hezkých míst s vyhlídkami do širokého okolí.


Kolem 6 hodiny večer jsme se dorazili do hotelu Astra, kde jsme byli ubytovaní. V 7 hodin proběhla společná večeře, na které jsme si všichni moc pochutnali, a poté jsme měli volný program, kde se každý zařídil podle svého. Někteří hráli ping pong, jiní kulečník a další zábavné společenské deskové hry.


Druhý den ráno jsme se hned po snídani přesunuli autobusem do Příbrami, kde jsme navštívili Hornické muzeum. Jedná se o jedno z největších muzeí v České republice a zároveň patří k největším hornickým muzeím v Evropě. Zúčastnili jsme se zde hned třech prohlídkových tras, které představovali několik kilometrů dlouhých štol, a taky jsme měli možnost projet se hornickým vláčkem v podzemí. Nejvíce nás zaujala prohlídka podzemí, kde jsme se dozvěděli, jak se zde v průběhu 18. a 19. století těžilo stříbro, uran a další rudy a na vlastní oči jsme se mohli přesvědčit, jak těžkou práci museli horníci vykonávat. Po odjezdu z Hornického muzea jsme se ještě zastavili u Památníku Vojna, a pak už nás jen čekala cesta domů. Myslíme si, že se exkurze velmi vydařila, a že jsme si ji všichni náramně užili.


Petr Havránek, 3.AD