Techmania 2023

Techmania 2023

20/04/2023
Školní akce

Matěj Hlas 2.AA

V úterý ráno, 20.4.2023, sice nebylo moc hezké počasí, ale my, kluci ze třídy 2AA a 1E, jsme nasedli s panem učitelem Malým a Kopencem do autobusu a jeli na exkurzi do Plzně, do vědeckého centra Techmania .

Když jsme dorazili na místo, jako první nás čekala v 3D planetáriu vědeckého centra projekce filmu o hvězdné obloze. Bylo to zajímavé, protože film byl promítán na kruhovou kopuli planetária. Dozvěděli jsme se plno informací o souhvězdích, která můžeme vidět na jarní obloze a také jsme se pomocí projekce prolétli na měsíc či na kraj galaxie. Byl to zážitek, protože to se každému nepodaří, aby se dostal bez řádného výcviku do vesmíru.

Pak nás čekala samostatná prohlídka expozic vědeckého centra. Nikdo z nás se nenudil. Seznámili jsme se s různými fyzikálními i chemickými zákonitostmi a všechno jsme si mohli ověřit. Byla to zábava a když si můžete všechno vyzkoušet na vlastní kůži, je to ještě lepší. Dokonce jsme líp pochopili souvislosti a byli jsme napnutí, jestli námi prováděné pokusy budou fungovat a jestli děláme po technické stránce všechno správně.

Návštěva vědeckého centra i planetária pro nás byla velice zajímavá a troufám si říct, že jsme díky pokusům přišli technice víc na chuť, a ještě víc se pro ní nadchli.

Před odjezdem domů jsme se občerstvili v místní restauraci a poté jsme se autobusem vrátili zpět do Českých Budějovic. Exkurze pro nás byla velmi přínosná. Odvezli jsme si z ní  nejen nové znalosti, ale i plno zážitků, na které budeme rádi vzpomínat